Wyniki Matematycznych Mistrzostw Polski ogłoszone!

mistrzowie matematyki z ropczyckiego oglniaka

Już po raz drugi w ropczyckim liceum odbył się Ogólnopolski Konkurs „Matematyczne Mistrzostwa Polski”. Zainteresowanie konkursem było olbrzymie – wzięły w nim udział 64 osoby - co znalazło odzwierciedlenie w bardzo wysokich wynikach. Uczniowie z Kościuszki zajęli całe podium w powiecie, uzyskali pierwsze, drugie i czwarte miejsce w województwie, trzynaste, piętnaste, dwudzieste czwarte oraz dwudzieste ósme miejsce w kraju.

.

W kategorii pierwszych klas 1 miejsce w powiecie, 2 w województwie a 13 w kraju uzyskał Karol Smolak, 2 miejsce w powiecie, 10 w województwie zajął Szymon Świętoń, 3 miejsce w powiecie, a 14 w województwie zajęła Martyna Białorudzka, 18 miejsce w województwie a 4 w powiecie zajął Rafał Bieszczad, 23 miejsce w województwie 5 w powiecie zajęły: Monika Strzałka i Paulina Niewiadomska, 7 miejsce w powiecie i 29 w województwie zajął Dominik Kwiatek, 8 miejsce w powiecie zajął Kornel Gryboś, 9 miejsce w powiecie zajęła Sylwia Ożóg, 10 miejsce w powiecie zajęła Klaudia Owczarska.

W kategorii klas drugich 1 miejsce w powiecie i 1 w województwie, a 15 miejsce w kraju zajął Paweł Kulig, 2 miejsce w powiecie , 4 w województwie i 24 w kraju zajął Dawid Wielgus, 4 miejsce w powiecie i 8 w województwie zajęły: Karolina Kubacka, Sylwia Adamus, Kinga Pociask, Katarzyna Sieroń, 8 miejsce w powiecie i 16 w województwie zajęła Klaudia Pasowicz, 9 miejsce w powiecie i 20 w województwie zajął Jakub Andreasik, 10 miejsce w powiecie i 22 w województwie zajęli: Kamil Ziobro i Karolina Kania.

W kategorii klas trzecich 1 miejsce w powiecie, 4 w województwie i 28 miejsce w Polsce zajęli Dominik Baljon oraz Mateusz Czaja, 3 miejsce w powiecie i 6 w województwie zajął Marcin Wojnarowski, 4 miejsce w powiecie a 10 w województwie zajął Henryk Książek, 5 miejsce w powiecie i 12 w województwie zajęła Iwona Ziajor, 6 miejsce w powiecie i 13 w województwie zajął Michał Kot.

O przygotowaniach do konkursu i stopniu trudności zadań mówią matematyczni mistrzowie.

Jak długo przygotowywałeś/przygotowywałaś się do konkursu?

Szymon: Matematyką pasjonuję się od zawsze. Rozwinęło się to w szkole średniej. Same przygotowania były dość intensywne, chociaż nie dotyczyły tego jednego jednego konkursu, ale także licznych innych, w których uczestniczyłem. Czasu spędzonego przy zadaniach nie liczyłem, ale jak to się mówi „Szczęśliwi czasu nie liczą”

Martyna: Na konkurs poszłam z marszu. Udział w nim był dla mnie spontaniczny.

Paweł: Przygotowywałem się około dwóch miesięcy. Przygotowania polegały na rozwiązywaniu przykładowych zestawów zadań.

Czy uważasz, że tegoroczne zadania były trudne?

Szymon: Uważam, że na czas, który był przeznaczony na rozwiązania, ilość zadań była duża, a poziom trudności był wysoki. Liczyło się też oczywiście szczęście.

Martyna: Zadania naprawdę były trudne, czasu było po prostu za mało.

Paweł: Zadania były dość trudne, specyficzne. Mogły wydawać się łatwe dla tych osób, które miały styczność z tego typu zadaniami.

Jakie były Twoje wrażenia po ogłoszeniu wyników?

Martyna: Byłam mile zaskoczona, nie spodziewałam się tego. Jest to jedna z milszych niespodzianek, która spotkała mnie w tym roku.

Szymon: W pierwszej chwili pomyślałem, że wiadomość o takim wyniku była skierowana do kogoś innego. To ogromny sukces.

Paweł: Gdy dowiedziałem się o takim sukcesie, ucieszyłem się. Byłem bardzo szczęśliwy.

Czy szkoła zaoferowała dodatkowe zajęcia?

Paweł: Tak, brałem udział w programie Równaj do najlepszych. Na tych zajęciach przerabialiśmy różnorodne zadania.

Szymon: O tak. Były prowadzone zajęcia pozalekcyjne, dzięki którym doskonaliliśmy podstawowe umiejętności matematyczne, a także nabywaliśmy nowych umiejętności. To dzięki tym zajęciom nabraliśmy pewnego rodzaju biegłości w rozwiązywania zadań matematycznych.