Gra miejska o Józefie Mehofferze - Ropczyce – Kultura ‘ON’

 Gra miejska 1wszyscy uczestnicy projektu

Szkolne Koło Europejskie działające w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Ropczycach bierze udział w ogólnopolskim projekcie Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu.

W ramach tego projektu, realizowanego pod hasłemRopczyce – Kultura ‘ON’, 17 kwietnia odbyła się gra miejska o Józefie Mehofferze przygotowana przez uczniów dla mieszkańców Ropczyc. Projekt objęty jest honorowym patronatem Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego pana Witolda Darłaka, Wicestarosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego pani Bernadety Frysztak, Burmistrza Ropczyc pana Bolesława Bujaka oraz patronatem medialnym Telewizji Miejskiej z siedzibą w Sędziszowie Małopolskim.

W bieżącym roku swój udział w projekcie zgłosiło 156 szkół z całej Polski, w tym, z powiatu ropczycko-sędziszowskiego, nasze Liceum. Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu skupia się na zagadnieniach takich jak: kultura pamięci, samorządność oraz patriotyzm gospodarczy. Młodzież biorąca udział w projekcie ma do wykonania trzy zadania. Pierwsze z nich to przeprowadzenie wywiadu z nowoczesnym patriotą. Uczniowie LO wybrali panią Krystynę Szczerbiak – choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Rochy”, która w rozmowie odniosła się do patriotycznej postawy w naszych czasach oraz opowiedziała, w jaki sposób taniec zmienił jej życie. Kolejne zadanie to wykonanie zdjęcia/mema, ukazującego swoją miejscowość w zaskakujący sposób. Wykazując się niemałą kreatywnością, członkowie SKE nawiązali w tym zadaniu do popularnej akcji Ice Bucket Challenge.

Ostatnie zadanie polega na przeprowadzeniu projektu społecznego służącego dobru lokalnej wspólnoty. Pełni zapału uczniowie LO postanowili zorganizować grę miejską o znanym malarzu secesyjnym pochodzącym z Ropczyc – Józefie Mehofferze. Tygodnie przygotowań, tworzenia punktów, szukania odpowiednich strojów oraz prób jak najlepszego wcielenia się w swoją postać nie poszły na marne. 17 kwietnia odbyła się gra miejska, która udowodniła, że „chcieć – to móc”. Na ropczyckich plantach zgromadziło się ponad 60 uczestników gotowych wziąć udział w inicjatywie członków projektu. Po otrzymaniu karty uczestnika oraz wysłuchaniu słów skierowanych do zgromadzonych przez panią wicestarostę Bernadetę Frysztak, dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu pana Stanisława Skibę oraz dyrektora LO – panią Grażynę Baran, uczestnicy wyruszyli w drogę po wygraną. Na „trasie” czekało ich 8 punktów,  na których znajdowały się postacie z życia Józefa Mehoffera. Byli to m. in.: matka malarza - Aldona z Polikowskich, przyjaciel artysty – Stanisław Wyspiański, czy jego żona – Jadwiga Janakowska. Na punktach można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych nie tylko z Mehofferem, ale i epoką, w której żył oraz ówczesnym stylem życia. Zespoły stanęły przed różnymi zadaniami – od skomplikowanego głuchego telefonu o artyście, przez popularną grę Tabu, aż do odgrywania procesu sądowego.

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów projektu. Zarówno grupy zorganizowane, jak i rodziny zgodnie stwierdziły, że gra miejska była dobrym wyborem na spędzenie niedzielnego popołudnia. Padały pytania, kiedy odbędzie się następna taka impreza. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za to, że byli z nami. Wszystkich, którym spodobała się nasza inicjatywa, prosimy o wsparcie naszego projektu poprzez zagłosowanie na stronie ANP: http://anp.kj.org.pl/szkoly/liceum-ogolnoksztalcace-im-tadeusza-kosciuszki-w-ropczycach/

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu uczy młodych ludzi patriotyzmu czasu pokoju, który jest bardzo ważny dla kraju. Nasz projekt to przykład, że każdy może zrobić coś dla swojego miasta. Opiekę nad młodzieżą w ramach Koła Europejskiego sprawują: pani Diana Bembenek oraz pani Cecylia Szędzioł.

Marcelina Bełzo kl. IIb - SzKE

rejestracja uczestnikówwręczanie nagród za I miejsce