VI Powiatowy Konkurs Translatorski

zwycięzcy

22 kwietnia 2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach odbył się VI Powiatowy Konkurs Translatorski Young Translators/ Junge Übersetzer organizowany przez opiekunki Szkolnego Koła Europejskiego: panią Dianę Bembenek, panią Cecylię Szędzioł oraz panią Agnieszkę Pietruszkę.

Uczestnicy szkół ponadgimnazjalnych mieli za zadanie zaprezentować swoje umiejętności z języka obcego, tłumacząc na język polski tekst liczący około 200 słów. Pomimo możliwości korzystania z tradycyjnych słowników papierowych, nie należało to do zadań łatwych, ponieważ wymagało kreatywności, intuicji językowej oraz sprawnego wyrażania myśli w języku ojczystym na papierze.

Temat tegorocznej edycji, czyli „Odżywianie i aktywność fizyczna", nie jest przypadkowy, ponieważ jest to zagadnienie często poruszane w naszej szkole. Liceum należy do sieci Szkół Promujących Zdrowie i w swoich zadaniach, do których należy również ten konkurs, podkreśla ważną rolę zdrowego stylu życia oraz jego wpływ na codzienną aktywność.

Do tłumaczenia przystąpiło 24 uczniów z pięciu szkół ponadgimnazjalnych powiatu ropczycko-sędziszowskiego, tj. Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Ropczycach, Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. W. Witosa w Ropczycach, Zespołu Szkół im. ks. dra J. Zwierza w Ropczycach, Liceum Ogólnokształcącego im. ks. P. Skargi w Sędziszowie Małopolskim i Zespołu Szkół Technicznych im. prof. K. Olszewskiego w Sędziszowie Małopolskim. W języku angielskim konkurowało 12 uczniów, natomiast w niemieckim 9.

W przekładzie z języka angielskiego pierwsze miejsce zajęła Magdalena Rząsa z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Ropczycach, drugie miejsce zajął Łukasz Wiktor z Zespołu Szkół im. ks. dra J. Zwierza w Ropczycach, a trzecie miejsce przypadło Barbarze Zegar z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. P. Skargi w Sędziszowie Małopolskim.

W tłumaczeniu z języka niemieckiego pierwsze miejsce zajął Miłosz Homa z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. P. Skargi w Sędziszowie Małopolskim, drugie miejsce zajęła Marcelina Bełzo z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Ropczycach, a trzecie miejsce przypadło Oldze Urbańskiej z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. P. Skargi w Sędziszowie Małopolskim.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział, a zwycięzców nagrodzono także upominkami rzeczowymi. Laureatom serdecznie gratulujemy sukcesów, uczestnikom składamy podziękowania za zainteresowanie konkursem i zapraszamy do jego kolejnej, siódmej już edycji w przyszłym roku.

Katarzyna Strzyż, kl. 2b