25 Marsz Żywych – Oświęcim 2016

thumb1 2

5 maja 2016 roku w trzykilometrową trasę z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau wyruszyło kilka tysięcy Żydów i Polaków. W ten sposób ludzie z całego świata upamiętnili ofiary zagłady.

Uczestnicy 25 Marszu Żywych, wśród których byli uczniowie i nauczyciele szkół i placówek powiatu ropczycko-sędziszowskiego, m.in. Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach, wyruszyli spod historycznej obozowej bramy głównej z napisem "Arbeit macht frei". Sygnałem do wymarszu był dźwięk szofaru - baraniego rogu pasterskiego, którego Żydzi używają podczas ważnych świąt.

Około 10 tysięcy ludzi z ponad 40 krajów całego świata, w tym 1,5 tysiąca osób z Polski, oddało hołd ofiarom Holokaustu, idąc ramię w ramię w Marszu Żywych.  Na teren obozu Auschwitz II-Birkenau weszli przez bramę główną, którą w 1943 i 1944 r. przejeżdżały dziesiątki transportów z Żydami skazanymi na zagładę. Uczestnicy marszu nieśli flagi krajów, z których się wywodzili. Najwięcej było barw Izraela, wiele biało-czerwonych chorągwi oraz sztandarów.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny organizowany przez międzynarodową organizację March of the Living, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca zagłady utworzone przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich. Spotykają się też z rówieśnikami i polskimi Sprawiedliwymi wśród narodów świata. Przemarsz między byłymi obozami w ustanowione przez izraelski parlament święto Yom Ha-Szoa (Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady) jest kulminacją projektu.

Pierwszy Marsz odbył się w 1988 r. Uczestniczyli w nich m.in. prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, nobliści i duchowni różnych wyznań.

Tegoroczny Marsz Żywych odbywa się 80 lat po uchwaleniu tzw. norymberskich ustaw rasowych, które stały się fundamentem antyżydowskiej polityki w Niemczech. W tym roku mija też 70 lat od zakończenia procesu norymberskiego, podczas którego osądzeni zostali niemieccy przywódcy odpowiedzialni za zbrodnie III Rzeszy. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów.

Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 mln osób, z czego ok. 1 mln było Żydami. Polski Żyd, Dawid Wongczewski, deportowany 20 czerwca 1940 r., był pierwszą śmiertelną ofiarą obozu. Zmarł zamęczony kilkanaście dni później. Masowe transporty do Auschwitz rozpoczęły się w 1942 r. Najliczniejszą grupę deportowanych Żydów stanowili obywatele Węgier – ok. 430 tys., a także obywatele II Rzeczypospolitej – ok. 300 tys. W Auschwitz Niemcy mordowali Żydów z krajów okupowanych i państw satelickich. W obozie zgładzili też ok. 70 tys. Polaków, ponad 20 tys. Romów, ok. 15 tys. jeńców sowieckich oraz osób innej narodowości.

Reprezentacja powiatu ropczycko–sędziszowskiego była jedyna z podkarpacia i zaliczała się do niewielkiej, w stosunku do wszystkich uczestników, liczby Polaków (ok. półtora tysiąca osób).

Na Marszu Żywych byliśmy pierwszy raz. Chcieliśmy upamiętnić ofiary Zagłady i oddać im hołd. To cenne doświadczenie, by zobaczyć na własne oczy to, o czym uczymy się w szkole. Przechodząc między blokami obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, doświadcza się różnorodnych uczuć, od złości po smutek i wzruszenie. Jest to niesamowite przeżycie. Musimy mówić o tym, by świat dowiedział się o Holokauście, aby nigdy się on już nie powtórzył. Dzięki takim przedsięwzięciom pamięć o zamordowanych ludziach wciąż żyje i dopóki my będziemy o tym głośno mówić, oni wciąż będą istnieć. Nie wolno nam o tym zapomnieć, zapomnieć, co wydarzyło się w niemieckich obozach wybudowanych na  ziemiach polskich.

Organizacją wyjazdu uczniów Liceum zajmowała się pani Aneta Grabiec. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była pani Izabela Pawłowska.

Aneta Grabiec