Wizyta partnerska ropczyckich licealistów w Saalfeld

pro1

W dniach 9.06-16.06.2014 roku uczniowie ropczyckiego liceum uczestniczyli w wymianie polsko-niemieckiej w ramach projektu „Zrównoważony rozwój w Europie”.

.

15 osobowa grupa młodzieży spotkała się z uczniami ze szkoły partnerskiej Heinrich-Böll-Gymnasium w Saalfeld. Miasto Saalfeld położone jest około 900 km od Ropczyc w przepięknym i malowniczym kraju związkowym Turyngia u podnóża Lasu Turyńskiego w Niemczech.

W celu sfinansowania podróży i pobytu w Niemczech nauczyciele: pani Magdalena Cyrulik oraz pan Reiner Heubach złożyli wniosek w styczniu 2014 roku i otrzymali dofinansowanie w wysokości 2915,50 zł i 1026 Euro od organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Ponadto szkoła niemiecka dofinansowała projekt w wysokości 1500 Euro. Dofinansowanie do kosztów podróży na osobę wyniosło 171,50 zł.

Chcielibyśmy podziękować Panu Stanisławowi Ziemińskiemu, Staroście Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, za podarowanie upominków dla burmistrza miasta Saalfeld i dyrektora szkoły niemieckiej.

Celem wyjazdu było umacnianie więzi i przyjaźni pomiędzy szkołami partnerskimi Heinrich-Böll-Gymnasium w Saalfeld, a Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach oraz rozwijanie kompetencji językowych i prospołecznych młodzieży obu krajów. Zajęcia w szkole i pobyt u rodzin niemieckich były doskonałą okazją do szlifowania języka niemieckiego.

Podczas 7-dniowego pobytu w Niemczech uczniowie zamieszkali u rodzin niemieckich kolegów, z którymi uczęszczali na zajęcia lekcyjne. Młodzież pracowała w grupach mieszanych polsko-niemieckich. Efektem tej pracy są dwujęzyczne ulotki przedstawiające zabytki ponad 1100 - letniego miasta Saalfeld. Uczniowie uczestniczyli także w programie kulturalnym połączonym ze zwiedzaniem największych atrakcji turystycznych Turyngii.

Młodzież podziwiała średniowieczny Erfurt, stolicę Turyngii, słynącą z malowniczego, najdłuższego zabudowanego i zamieszkanego mostu w Europie, zwanego „Mostem Kupców”, gdzie znajdują się liczne sklepiki z pamiątkami wykonanymi przez rodzimych rzemieślników. Saalfeld zwane było miastem urzetu, dzięki roślinie, z której uzyskiwano niebieski barwnik, będący źródłem dobrobytu w XV i XVI wieku. Podziwialiśmy też miasto Goethego i Schillera, zwiedziliśmy wybudowane w stylu barkowym Muzeum i Dom Goethego. Liczne pomniki lub tablice upamiętniały wybitnych przedstawicieli kultury, sztuki i literatury związanych z tym miastem jak: J.S.Bach, L.Cranach, F.Liszt, W.Gropius, A. Mickiewicz. W programie było również zwiedzenie parku edukacyjno-rozrywkowego,dawnej kopalni łupków ałunowych, znajdującej się w Saalfeld, podziemnego świata grot i jaskiń, wpisanych do księgi Rekordów Guinessa dzięki pięknym naciekom jaskiniowym, stalaktytom i stalagmitom. Przewodnik oprowadził nas również po elektrowniach pompowo-szczytowych Pumpspeicher-Kraftwerk-Hohenwarte I, II, dwóch z siedmiu znajdujących się w Turyngii. Rozmawialiśmy na temat odnawialnych źródeł energii, a także odbyliśmy godzinny rejs statkiem po Jeziorze Hohenwartestausee.

W czasie pobytu w Saalfeld spotkaliśmy się z burmistrzem miasta ,panem Matthiasem Graulem. Uczniowie przekazali najważniejsze informacje w języku niemieckim o Ropczycach i o szkole oraz podarowali panu burmistrzowi upominek w postaci monografii powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Zwiedziliśmy historyczny ratusz, liczący 625 lat, po którym oprowadzili nas jego pracownicy. Podczas zwiedzania Saalfeld poznaliśmy zabytki i różnorodną architekturę tego ponad 1100 - letniego miasta.

Wróciliśmy zadowoleni, gdyż wyjazd był niezwykle udany. Dużo zwiedziliśmy, młodzież zawarła wiele przyjaźni, poznaliśmy się wspólnie podczas realizacji projektu w szkole, podczas wycieczek i pobytu u rodzin niemieckich. Dopisała nam również pogoda. Na pewno ta podróż zostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników. Młodzież już z niecierpliwością przygotowuje się do pobytu niemieckich uczniów w naszej szkole.Podsuwa nam pomysły, współtworzy program , aby wizyta niemieckich kolegów była dla nich ciekawa. Różnica pomiędzy wymianą szkolną, a standardową wycieczką zagraniczną organizowaną przez biuro podróży polega na tym, że wymiana szkolna nie ma charakteru czysto turystycznego. Treści programu są wspólnie ustalane przez szkoły niemiecką i polską, uczniowie aktywnie uczestniczą w programie. Opiekunowie są organizatorami, więc wyjazd jest tańszy o około 30-50% od wycieczki zorganizowanej przez biuro podróży.

Podczas pobytu w Saalfeld opiekę nad 15- osobową grupą uczniów sprawowały nauczycielki języka niemieckiego z ropczyckiego liceum: pani Cecylia Szędzioł i pani Magdalena Cyrulik. Był to czwarty projekt w naszym liceum, który został pozytywnie rozpatrzony i dofinansowany przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Kolejny wniosek na przyjazd i pobyt młodzieży niemieckiej w naszej szkole, planowany na wrzesień 2014 roku, został złożony w czerwcu. W czasie pobytu chcielibyśmy pokazać naszym gościom Ropczyce i okolice, Łańcut, Kraków i Bieszczady.

Magdalena Cyrulik

pro2pro3