Cały świat na wyciągnięcie ręki, powszechna cyfryzacja, zdigitalizowane zbiory biblioteczne, rozwój turystyki i szansa uczestnictwa w kulturze na niezwykłą dotąd skalę – to tylko niektóre z dobrodziejstw globalizacji. Oprócz blasków ma ona jednak i cienie. Mogliby o nich dużo powiedzieć ekolodzy czy obrońcy praw człowieka.  Nad takimi problemami współczesności zastanawiali się uczniowie klas: 2A, 4A4 i 4B4, którzy wysłuchali wykładu pani Bernadety Frysztak - Wicestarosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego oraz pani Katarzyny Branas na temat globalizacji i cyfryzacji jako zagrożeń i szans dla kultur lokalnych. Spotkanie w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach zostało zorganizowane w ramach projektu realizowanego przez Fundację Misja Obywatelska Etno Podkarpacie. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Celem projektu jest promowanie kultury lokalnej i upowszechnianie dorobku lokalnych artystów. Nasi licealiści uczestniczący w  wydarzeniu mogli uświadomić sobie, że w kultywowaniu lokalnych tradycji przejawia się odpowiedzialność za tożsamość kulturową całego społeczeństwa. 

mt_ignore

 

Uczniowie klas 1B i 1E, korzystając z pięknej październikowej pogody, wzięli udział w pieszym rajdzie integracyjnym. Dla niektórych najbliższe okolice okazały się zupełnie nieznane. Młodzież podziwiała przyrodę, a przy okazji mogła nadrobić towarzyskie zaległości, swobodnie porozmawiać i lepiej się poznać. Zabawy integracyjne i piesze wędrówki to zdecydowanie najlepszy sposób na zacieśnianie nowych znajomości.

mt_ignore

12 października 2022 roku w naszym Liceum odbyło się spotkanie z podróżnikiem, który zabrał uczniów w fascynującą podróż po Izraelu i Palestynie.
Uczestnicy spotkania, podzieleni na dwie grupy, mogli się dowiedzieć czym jest szabat i jak przebiega, co to jest Ściana Płaczu i z czego słynie Świątynia Jerozolimska. Prowadzący podał też cenne wskazówki na temat tego, jak zachować się w obiektach turystycznych, aby nie narobić sobie kłopotów. Podjął także trudny temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Swoją opowieść ilustrował ciekawymi fotografiami. Podróżnik utrzymywał stały kontakt z naszymi uczniami, zadając pytania. Prawidłowe odpowiedzi nagradzał słodkościami.
mt_ignore

11 października w pięknych okolicznościach przyrody w Parku Buczyna w Górze Ropczyckiej odbyła się Licealiada powiatowa w biegach przełajowych dziewcząt i chłopców. Ośmioro uczniów reprezentowało ropczyckie Liceum: Zuzanna Bachórz, Wiktoria Hendzel, Antonina Laska, Kamila Panek, Weronika Podczaszy, Kamil Bochenek, Michał Mucha, Alan Rudny. Rywalizacja była zacięta. Zmotywowani zawodnicy stanęli na starcie i biegli po sukces. Dziewczęta dały z siebie wszystko i zajęły wysokie miejsca. Chłopcy wywalczyli awans do etapu rejonowego i zajęli kolejno:

1. miejsce Alan Rudny

3. miejsce Kamil Bochenek

7. miejsce Michał Mucha

 

mt_ignore

mt_ignore mt_ignore

5 października 2022 roku punkt 10:00 na halę widowiskowo- sportową w Ropczycach przy dźwiękach muzyki wkroczyli zawodnicy gotowi do meczu koszykówki. Nie byli to dwumetrowe dryblasy, tylko sportowcy na wózkach inwalidzkich.
Nasze miasto odwiedzili uczestnicy "rehabilitacji przez sport" z Dębicy, aby pokazać nam, że mimo niepełnosprawności można żyć aktywnie i realizować marzenia. Goście podzielili się na dwie drużyny: Żółci, Niebiescy i rozpoczęli od rozgrzewki. Następnie Dyrektor Liceum - Pani Grażyna Baran przywitała i przedstawiła zawodników. Tak dowiedzieliśmy się, że pomysłodawcą meczu integracyjnego była nasza absolwentka - Wiktoria Darłak, która również porusza się na wózku inwalidzkim. Walka między drużynami, mimo ograniczeń ruchowych, była zacięta i wzbudzała emocje wśród kibiców - uczniów naszego liceum. Rozgrywka zakończyła się wynikiem 18 do 10 dla drużyny Żółtych.
Na koniec odważni, pełnosprawni kibice rzucali do kosza z wózka inwalidzkiego. Cele rzuty oddali oczywiście nasi wuefiści. Gratulujemy:)
 
mt_ignore