W czwartek, 23 listopada 2023 r. w PCEK w Ropczycach odbyła się gala wręczenia nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej „Piękny pieniądz z moich stron”. Konkurs plastyczny został przeprowadzony jako drugie, obok zajęć edukacyjnych, zadanie w projekcie „Szanuj pieniądze! 2”. Spotkanie było też okazją do podsumowania całego projektu.

Wydarzenie poprowadziła dyrektor PCEK Agnieszka Ochał, która na wstępie powitała przybyłych gości, nauczycieli, rodziców i uczniów. Prezentacji i podsumowania projektu dokonała jego koordynatorka Elżbieta Orzech.

„Szanuj pieniądze! 2” to projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Wzięło w nim udział w sumie:

 • 5 szkół,
 • 104 uczniów,
 • 11 opiekunów.

Partnerami PCEK były następujące podmioty:

Komenda Powiatowa Policji w Ropczycach - pogadanka nt. aspektów prawnych fałszowania i wprowadzania w obieg fałszywych pieniędzy podczas zajęć edukacyjnych „Szanuj pieniądze!”.

Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Sędziszowie Młp. - wypożyczenie tabletów dla uczestników zajęć edukacyjnych „Szanuj pieniądze!”.

Dyrektor PCEK wręczyła dyplomy – symboliczne podziękowania przedstawicielom instytucji i organizacji uczestniczących i współpracujących z PCEK w realizacji projektu.

Konkurs plastyczny „Piękny pieniądz z moich stron” adresowany był do uczestników projektu tj. uczniów kl. 4-6 i polegał na przygotowaniu dowolną techniką projektu przedniej i odwrotnej strony banknotu o dowolnym nominale.

Elementy obowiązkowe w projekcie banknotu to: informacja pisemna o emitencie, tj. „NARODOWY BANK POLSKI”, informacja o nominale, wskazanie miejscowości i daty, wizerunek orła – godła RP i zdobnicze elementy graficzne. Przy czym, zgodnie z tytułem konkursu - PIĘKNY PIENIĄDZ Z MOICH STRON – projekty powinny uwzględniać zdobnicze elementy graficzne nawiązujące
do lokalnej historii, kultury, tradycji, obrzędowości, architektury, krajobrazu itd.

Na konkurs zgłoszono 63 prace. Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Chorąży (instruktor w M-GOK w Sędziszowie Młp.), Anna Kliś–Czarnik (artystka, terapeuta w PSONI Koło w Sędziszowie Młp.), Dorota Skrodzka (PCEK w Ropczycach) wskazała, jej zdaniem, najlepsze projekty.

WYNIKI KONKURSU „PIĘKNY PIENIĄDZ Z MOICH STRON”

Laureatami konkursu, zajmując kolejne miejsca, zostali:

1. MIEJSCE Sebastian Wozowicz – SP Niedźwiada Górna

2. MIEJSCE Hanna Tabasz – SP Góra Ropczycka

3. MIEJSCE Martyna Magdoń – SP Iwierzyce

Wyróżnienia:

 • Żaneta Darłak – SP Iwierzyce
 • Konstancja Tobiasz – SP Iwierzyce
 • Damian Przypek – PSP Kozodrza
 • Marcelina Ziajor – SP Góra Ropczycka
 • Maja Puziewicz – SP Góra Ropczycka
 • Sylwia Wiater – PSP Kozodrza
 • Hubert Pociask – PSP Kozodrza

Nagrody PCEK:

 • Amelia Gazda – SP Brzeziny Berdechów
 • Antoni Raś – SP Niedźwiada Górna

Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach przyznało także nagrodę nadzwyczajną tj. tytuł TWÓRCY PIENIĄDZA za pracę z wizerunkiem Józefa Mehoffera (ur. w Ropczycach wszechstronnego artysty i przedwojennego twórcy banknotu 100-zlotowego). Otrzymał ją:

 • Kacper Maciołek – PSP w Kozodrzy.

Następnie głos zabrali Komendant Powiatowy Policji w Ropczycach mł. insp. Roman Zawiślak, który m. in. zadeklarował dalszą współpracę w kolejnych edycjach projektu oraz Pani Ewa Jędrzejczyk szkolny opiekun projektu w Szkole Podstawowej w Ropczycach, która podziękowała za możliwość udziału uczniów w takim projekcie.

Wreszcie nadszedł moment symbolicznego otwarcia wystawy poprzez odsłonięcie plansz z pracami laureatów. Dokonali tego kolejno Pani asp. sztabowy Agata Przybek, Pan Wacław Ziomek (PSP w Kozodrzy) i Sebastian Wozowicz, zwycięzca konkursu.

Po części oficjalnej goście mogli jeszcze skorzystać z oferty ekspozycyjnej PCEK i podzielić się wrażeniami przy herbacie.

Wszystkim przybyłym serdecznie dziękujemy za wspólne spotkanie z kulturą i sztuką.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Oprac. Elżbieta Orzech (PCEK)

Fot. PCEK

PPZMS23-2
PPZMS23-3
PPZMS23-4
PPZMS23-5
PPZMS23-6
PPZMS23-7
PPZMS23-8
PPZMS23-9
PPZMS23-10
PPZMS23-11