Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach od lutego 2022 r. serdecznie zaprasza na projekcje filmu DOKUMENTALNEGO „KU POKRZEPIENIU POWSTAŃCZYCH SERC. HISTORIA OBRAZU MATKA BOSKA ARMII KRAJOWEJ” organizowane co roku w lutym z okazji rocznicy powołania Armii Krajowej.

 Czas trwania filmu: 35 min. WSTĘP WOLNY

„Matka Boska Armii Krajowej” („Matka Boska chroniąca żołnierza Armii Krajowej”) to obraz namalowany w Warszawie w sierpniu 1944 roku przez Irenę Pokrzywnicką. Obecnie depozyt Kurii Metropolitalnej Warszawskiej w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zdumiewającą historię obrazu i niezwykłych ludzi z nim związanych opowiada film Piotra Koryckiego. Autor udostępnił go bezinteresownie, wyjaśniając: „… dla mnie (jako reżysera i producenta) najważniejsze jest, by jak najwięcej osób mogło poznać tę piękną historię.”

Osoby i grupy zainteresowane projekcją filmu w dogodnym dla nich terminie prosimy o kontakt  z PCEK w Ropczycach pod nr tel. 17 722 23 45.

Obraz „Matka Boska AK” został namalowany w sierpniu 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego, przez Irenę Pokrzywnicką – zapomnianą dziś przedwojenną dyktatorkę mody, przyjaciółkę Mai Berezowskiej i Zofii Stryjeńskiej, współautorkę sukcesu Pawilonu Polskiego na Światowej Wystawie w Nowym Jorku w roku 1939. Był rozdawany powstańcom i mieszkańcom walczącej stolicy w formie małych reprodukcji. Oryginał, ocalony z licznych bombardowań, trafił po wojnie do Sieradza, dokąd wywiózł go i ukrywał ksiądz Apolinary Leśniewski. Po kilkunastu latach przekazał obraz swojemu wychowankowi, prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który schował tę niezwykłą relikwię w podziemiach pałacu przy ul. Miodowej, skąd dopiero arcybiskup Kazimierz Nycz przekazał ją w „godne ręce” (jak życzył sobie Prymas Tysiąclecia) – w depozyt do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Film „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska AK”, w reżyserii Piotra Koryckiego, miał prapremierę 3 grudnia 2016 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uroczystość połączona była z wręczeniem pośmiertnych odznaczeń Orderem Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, przyznanym (z inicjatywy reżysera filmu) przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę autorce obrazu Irenie Pokrzywnickiej i księdzu Apolinaremu Leśniewskiemu. Premiera telewizyjna miała miejsce na antenie TVP Historia 16 czerwca 2018 roku.

W 2017 roku „Ku pokrzepieniu powstańczych serc” był pokazywany w Konkursie Głównym IX Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni oraz otrzymał wyróżnienie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej na VIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie. W 2019 roku zdobył trzecią nagrodę na Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków” w kategorii „Filmy upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej”.

Na XXXV Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana 2020” otrzymał drugą nagrodę w kategorii „Filmy dokumentalne” (pierwszą nagrodę otrzymał film „Wojtyła. Śledztwo” w reżyserii Jose Maria Zavala z Hiszpanii). W uzasadnieniu jury napisało: Nagroda dla filmu „Ku pokrzepieniu powstańczych serc” za szczegółowe ukazanie historii obrazu Matki Bożej Armii Krajowej, namalowanego przez Irenę Pokrzywnicką. Kunszt autorów pozwolił na przedstawienie w jednym filmie wielu interesujących historii związanych zarówno z autorką, jak i losami Polski w XX wieku. Sprytnie wplecione życiorysy osób, które były mocno związane z tym obrazem.

Oprac. Elżbieta Orzech (PCEK)

Fot. PCEK

2
DSC7222
DSC6612