mt_ignore

Realizując program Erasmus + Akcja KA229 - Partnerstwa Współpracy Szkół gościliśmy w Ropczycach młodzież ze Słowacji, Litwy i Niemiec. Było to ostatnie spotkanie w ramach projektu pt. ,,EuropäischeIdentitäten in Vergangenheit, GegenwartundZukunft”/,, Tożsamości europejskie w przeszłości , teraźniejszości i przyszłości”

Czterdziestu uczestników programu Erasmus+ miało możliwość nawiązania nowych przyjaźni, poznania kultury innego kraju oraz szlifowania języka angielskiego i języka niemieckiego. Koordynatorami projektu były nauczycielki języków obcych: pani Cecylia Szędzioł i pani Justyna Piątkiewicz.

W niedzielę, drugi dzień projektu, nauczyciele i uczniowie ropczyckiego Liceum zabrali gości z zagranicy do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie można było podziwiać przyrodę, krajobraz i architekturę tego pięknego miejsca. Młodzież zwiedziła m.in. Jaskinię Ciemną, Zamek w Pieskowej Skale i Maczugę Herkulesa.

Podczas zwiedzania jaskini można było zobaczyć nietoperze i poznać historię Ojcowskiego Parku Narodowego.

W poniedziałek, po ciepłym powitaniu przez Dyrektor Szkoły, Panią Grażynę Baran oraz Pana Starostę Witolda Darłaka, Panią Wicestarostę Bernadetę Frysztak i Pana Andrzeja Bączkowskiego uczniowie oraz ich koledzy z krajów partnerskich rozpoczęli pracę nad tematem projektu: "Tożsamości europejskie w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości". Uczniowie wzięli udział w zajęciach integracyjnych, podczas których wymieniali się informacjami na swój temat i szukali tego, co ich wyróżnia oraz tego, co ich łączy.

Goście z zagranicy zwiedzili również wystawy w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach oraz poznali historię miasta. Oprowadzanie w języku angielskim i niemieckim przygotowali dla kolegów z projektu uczniowie naszego liceum: Antonina Laska oraz Michał Śliwiński.

Po południu nasi zagraniczni goście obejrzeli spektakl "Biesy i Czady", przygotowany przez Szkolny Teatr Cieni SKIA.

Następnego dnia uczestnicy projektu udali się do Krakowa, gdzie wzięli udział w warsztatach witrażowych w Muzeum Witrażu. Każdy wykonał własny witrażyk pod okiem doświadczonego artysty w zakładzie, który współpracował z tak wybitnymi twórcami, jak Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer.

W środę po zajęciach projektowych uczniowie wzięli udział w wycieczce do Rzeszowa. Po krótkim zwiedzaniu miasta uczestnicy projektu mogli skosztować wyrobów z prawdziwej czekolady w Pijalni Czekolady M.Pelczar, a także wykonać własną tabliczkę czekolady w ramach warsztatów. Zwieńczeniem tego dnia była pożegnalna dyskoteka przygotowana przez uczniów z Polski, która była dodatkowym bodźcem do integracji, przełamania barier językowych oraz zawiązania przyjaźni. Uczestnicy projektu z zagranicy zostali pożegnani przez Dyrektor Szkoły, Panią Grażynę Baran oraz Pana Wicedyrektora Huberta Paśko.

W czwartek uczniowie z Polski musieli rozstać się ze swoimi kolegami. Pożegnania z przyjaciółmi są trudne, toteż w niejednym oku zakręciła się łza. Rodziny goszczące i nasi uczniowie wspaniale zaopiekowali się gośćmi z zagranicy organizując dla nich czas wieczorny, wprowadzając do swoich rodzin, ukazując polskie tradycje i wartości. Młodzież i nauczyciele z zagranicy byli zachwyceni polską gościnnością i serdecznością, o czym wielokrotnie wspominali we wspólnych rozmowach. Wielu uczniów już w trakcie projektu postanowiło zaplanować kolejne spotkania wakacyjne. Nasi uczniowie wykazali się odpowiedzialnością, dyscypliną, wspaniałą organizacją, umiejętnością pracy w grupie i wieloma talentami, które przyczyniły się do zorganizowania dla gości z zagranicy miłego pobytu i realizacji zadań projektu.

mt_ignore 

mt_ignore

mt_ignore